Korony protetyczne.

Wskazaniem do wykonania korony może być utrata dużej części zęba w wyniku urazu, ubytku próchnicowego lub po leczeniu kanałowym, oraz potrzeba zmiany kształtu i koloru zęba.

Korona, wykonana w laboratorium protetycznym, może zostać zacementowana na własnym zębie lub na implancie. Do jej wykonania wykorzystano najnowocześniejsze osiągnięcia nauki i techniki, dzięki którym w sposób perfekcyjny można odtworzyć wszystkie walory estetyczne i funkcjonalne nowej struktury zęba. Odbudowa taka jest trwalsza od każdej rekonstrukcji zęba, która powstaje w gabinecie stomatologicznym w jamie ustnej pacjenta.

Korona protetyczna ma grubość od 1 do 2 mm. Lekarz, przygotowując zęba pod tego typu odbudowę, zmniejsza go o planowaną grubość nowej korony, a następnie wykonuje precyzyjny wycisk ze specjalnej masy silikonowej i przesyła go do laboratorium. Po doborze koloru technicy przygotowują koronę idealnie naśladującą własne zęby, która poza naturalnym wyglądem w pełni zabezpiecza przed niszczącym działaniem bakterii.

Za pomocą korony można zmienić kształt zęba i nadać mu naturalny kolor dopasowany do pozostałych zębów pacjenta. Uzyskany efekt estetyczny uzależniony jest od materiałów, z których zbudowana jest korona.

  • Wewnętrzna warstwa korony jest odpowiedzialna za mechaniczną wytrzymałość całej korony. Mimo że wewnętrzna ma kluczowe znaczenie dla uzyskania idealnego efektu estetycznego.
  • Zewnętrzna warstwa korony to tzw. licówka. Jest to warstwa wykonana z porcelany odpowiadająca za estetyczne dopasowanie korony do pozostałych zębów.

Wewnętrzną strukturę można zbudować używając:

  1. METAL
    Podstawowy, najtańszy materiał. Wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem pod kątem uczulenia na jego składniki. Szary kolor metalu negatywnie wpływa na estetykę korony. Jest to szczególnie widoczne w okolicy dziąsła, gdzie po kilku latach użytkowania widoczna jest szara obwódka wokół korony.
  2. ZŁOTO
    Jest to bardzo dobry materiał. Hamuje rozwój bakterii w okolicy korony. Ułatwia to zachowanie zdrowego dziąsła i całego przyzębia, co wydłuża okres użytkowania takiej odbudowy. Złoto jest materiałem, który umożliwia precyzyjniejsze od metalu przyleganie korony do oszlifowanego zęba i tylko nieznacznie wpływa na estetykę. Można powiedzieć, że pod tym względem jego kolor jest do zaakceptowania.
  3. CYRKON
    Jest to najnowocześniejszy materiał. Po zeskanowaniu kształtu oszlifowanego zęba, w komputerze zostaje zaprojektowana wewnętrzna struktura korony. Następnie cyfrowa frezarka wycina z bloczka cyrkonowego zaprojektowaną strukturę. Ten proces umożliwia ominięcie konieczności kształtowania wewnętrznej struktury korony w oparciu o technikę odlewania upłynnionego metalu, jak to ma miejsce w przypadku koron z podbudową ze złota lub innego metalu. Zapewnia to uzyskanie największej możliwej dokładności i szczelności przylegania korony do zęba. Cyrkon jest materiałem bardzo wytrzymałym, wykazującym pełną biozgodność. Nie stwierdzono żadnych uczuleń w kontakcie z tym materiałem, a jego zalety wykorzystuje się w ortopedii, gdzie wykonuje się z niego endoprotezy stawu biodrowego. Jednak z estetycznego punktu widzenia jest to jedyna znana struktura, która jest biała i wraz z nałożoną na nią porcelaną przepuszcza światło w takim stopniu, jak naturalny ząb. Dzięki czemu korona porcelanowa z podbudową z cyrkonu jest perfekcyjnie podobna do naturalnego zęba.

Korony na metalu i złocie są niestety łatwe do rozpoznania, jako że materiały te nie przepuszczają światła w sposób podobny do zęba.