Mosty protetyczne.

Jest to praca protetyczna, umożliwiająca odtworzenie utraconych zębów. Dzięki tej technologii możliwe jest przywrócenie kształtu, koloru, symetrii łuków zębowych i pełne odtworzenie funkcji żucia. Most jest projektowany na zębach lub implantach. Aktualnie nie łączy się w jedną konstrukcję zęba z implantem. Odtworzenie utraconych zębów zapobiega przemieszczaniu się zębów i odtwarza ciągłość łuków zębowych.

W celu wykonania mostu lekarz oszlifowuje zęby sąsiadujące z luką powstałą po usunięciu zęba. Zęby są zmniejszane o około 2 mm. Po oszlifowaniu zostają wykonane natychmiastowe korony tymczasowe, które do czasu zacementowania gotowego mostu, zabezpieczają zęby przed podrażnieniem i przywracają ich akceptowalny wygląd. Następnie wykonuje się wycisk specjalna masą silikonową i wysyła się go do laboratorium techników protetycznych.

Po doborze koloru technicy przygotowują most naśladujący własne zęby. Przywracają w ten sposób ciągłość łukowi zębowemu. Most poza naturalnym wyglądem zabezpiecza przed niszczącym działaniem bakterii. Most składa się z dwóch koron połączonych ze sobą brakującymi zębami.

Struktura mostu:

  • Wewnętrzną warstwę stanowi szkielet konstrukcji odpowiedzialny przede wszystkim za wytrzymałość. Jest on zbudowany ze stopów metalu, tytanu, złota lub cyrkonu. Więcej na temat różnic pomiędzy poszczególnymi materiałami w dziale Korona protetyczna
  • zewnętrzna warstwa zbudowana z porcelany nazywana licówką, odpowiedzialna jest za estetyczne dopasowanie do zębów naturalnych.